Potvrzení zaměstnavatele podle § 83 zákona č. 582/1991 Sb., v platném znění
V souvislosti s uplatněním žádosti p./pí. ………………………………………………………, r. č. ……………………… o přiznání ………………………………………………… důchodu s požadovaným datem přiznání výplaty dávky od ……………………………… potvrzujeme:
1. Z příjmu žadatele/ky o dávku důchodového pojištění jsou – nejsou*) prováděny srážky na základě nařízeného soudního nebo správního výkonu rozhodnutí, konkursu nebo dohody o srážkách z příjmu uzavřené podle občanského zákoníku.
Rozhodnutí vydal ………………………………………………………..……………………………………………………… pod číslem jednacím ……………………….……………… .
Jedná se – nejedná se*) o přednostní pohledávku.
Jde-li o srážky na výživné, běžné výživné činí Kč: ………………………………,
dlužné výživné činí Kč: ………………………… .
2. Výdělečná činnost výše jmenovaného/é trvá – skončí – skončila*) dne ……………………………………..
3. Je-li podávána žádost o invalidní nebo starobní důchod, uvádí se údaje o období prvních 14ti kalendářních dnů (v letech 2011 až 2013 o období prvních 21ti kalendářních dnů) dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, za které náleží (ve smyslu ust. § 192 zákoníku práce) náhrada mzdy, platu nebo odměny nebo snížený plat (snížená odměna), a které trvalo (trvá) ke dni (po dni), od něhož je požadována výplata důchodu. Přichází-li u zpětného přiznání důchodu v úvahu více takových období, uvedou se všechna. Je-li žádost sepisována s časovým předstihem, je zaměstnavatel (v souladu s ust. § 35a odst. 3 zákona č. 582/1991 Sb.) povinen případnou dočasnou pracovní neschopnost vzniklou následně (po odeslání tohoto potvrzení), která trvá k požadovanému datu přiznání výplaty dávky, nahlásit plátci důchodu dodatečně, a to do 8 dnů ode dne, kdy se dozví o jejím vzniku.
Dočasná pracovní neschopnost (karanténa) trvala k požadovanému datu přiznání výplaty důchodu (nebo po tomto datu) v období
od: ……………………. do: .…………………
od: ……………………. do: .…………………
od: ……………………. do: .…………………**)
K datu vystavení tohoto potvrzení žadatel je – není*) v dočasné pracovní neschopnosti, která
vznikla dne ………………………
4. Vyplňuje se (a ELDP se odesílá) jen, je-li potvrzení vyhotovováno na základě výzvy příslušné OSSZ. Vystavuje-li zaměstnavatel potvrzení bez této výzvy (pouze na žádost zaměstnance), bod 4. se nevyplňuje a ELDP se odesílá až poté, co je sepsání žádosti potvrzeno příslušnou OSSZ, popř. ve lhůtě stanovené v ust. § 38 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., v platném znění (za uplynulý kalendářní rok).
Poslední ELDP za dobu od ……………………………. do …………………………… připojen – odeslán*) elektronicky dne …………………………. .
V …………………………………. dne ………………………….
…………………………………………..……………………
Razítko zaměstnavatele a podpis (tel. číslo)
Potvrzení OSSZ o sepsání žádosti o důchod***):
¨ žádáme zaslat – poštou ¨
– prostřednictvím zaměstnance ¨
¨ nežádáme.
Nepřichází-li u některého bodu vyplnění v úvahu, uvede se: „odpadá“.
*) Nehodící se škrtněte.
**) Přichází-li v případě požadavku na zpětné přiznání důchodu v úvahu více období, za které byla vyplácena náhrada mzdy ve
smyslu ust. § 192 zákoníku práce, použije se v případě nedostatku prostoru zvláštní příloha.
***) Označte křížkem.